Με ακόμη μία εύκολη νίκη συνέχισε ο Ολυμπιακός

τις υποχρεώσεις του στην Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» επιβλήθηκαν στη Νέα Σμύρνη του Πανιωνίου με 19-4, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής, και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας με το απόλυτο νικών. Οι «κυανέρυθροι» ήταν σχετικά ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι πρωταθλητές κυριάρχησαν και πέτυχαν επιμέρους σκορ 12-0, φτάνοντας άνετα στη νίκη. Πλέον η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου στρέφει την προσοχή της στο πολύ δύσκολο ματς της προσεχούς Πέμπτης με την Προ Ρέκο, για το Τσάμπιονς Λιγκ.Τα οκτάλεπτα: 2-3, 2-4, 0-7, 0-5

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Θωμάκος 2, Φώσκολος, Βέκκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μυλωνάκης 3, Βλαχόπουλος 3, Φουντούλης 3, Γούνας 3, Ντόσκας 2, Κολόμβος 2, Δελακάς

Χίος-Παναθηναϊκός 7-12

Την έκτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τη Χίο, επικρατώντας 12-7 του τοπικού ΝΟΧ. Το ματς δικαιολόγησε το χαρακτηρισμό του ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έληξε ισόπαλο 6-6, όμως στη συνέχεια οι «πράσινοι» βελτίωσαν την άμυνά τους και κυριάρχησαν ολοκληρωτικά, φτάνοντας στη νίκη που τους διατηρεί στη δεύτερη θέση. Στον αντίποδα, οι νησιώτες παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης και βλέπουν τον… εφιάλτη των πλέι-άουτ να πλησιάζει επικίνδυνα.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-4, 0-4, 1-2

ΧΙΟΣ: Κανδιόγλου 3, Πρέκας 2, Βιτέλλας, Γαβαλάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κουρλιάφτης 3, Θεοδωρόπουλος 3, Αφρουδάκης 3, Παπαδόγκωνας, Δερμιτζάκης, Χαραλαμπόπουλος

Υδραϊκός-Παλαιό Φάληρο 11-8

Ο Υδραϊκός επικράτησε 11-8 του Παλαιού Φαλήρου στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και «φιγουράρει» πλέον στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, δύο βαθμούς πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι-οφ. Οι βετεράνοι των νεοφώτιστων αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικοί από τους νεαρούς παίκτες των τυπικά φιλοξενούμενεων κι έτσι ο Υδραϊκός πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε στην τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 4-2, 1-3, 2-1

ΥΔΡΑΪΚΟΣ: Κοκκινάκης 3, Μπλάνης 2, Λάζαρης 2, Στελλάτος 2, Καϊάφας, Μπιτσάκος

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ: Τσβέτκοβιτς 3, Παπαναστασίου 2, Ξενάκης, Σιώνης, Τσαγκάρης

ΠΑΟΚ-Καλαμάκι 10-8

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας 10-8 του Καλαμακίου στη Θεσσαλονίκη. Ο «Δικέφαλος του βορρά» πήρε σημαντικό προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και άντεξε στην αντεπίθεση των νεοφώτιστων στη συνέχεια, φτάνοντας στη νίκη που του επιτρέπει να προσπεράσει τον σημερινό αντίπαλό του στη βαθμολογία. Να σημειωθεί ότι από το Καλαμάκι απουσίασε ο τραυματίας Σάντα, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε στην τρίτη περίοδο τον Αληχανίδη, που δέχθηκε μία αγκωνιά και αποχώρησε.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 3-0, 3-4, 1-2

ΠΑΟΚ: Αληχανίδης 3, Σολανάκης 2, Κόλιανιν, Σαρησάββας, Παπαποστόλου, Βογιατζόγλου, Βαχαρέλης

ΚΑΛΑΜΑΚΙ: Λιοτσάκης 4, Αλεβίζος, Χατζηδάκης, Καφετζόπουλος, Αφρουδάκης

Νηρέας Λαμίας-Γλυφάδα 8-11

Την παρθενική νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Γλυφάδα, που επικράτησε στο ντέρμπι ουραγών του -τυπικά γηπεδούχου- Νηρέα Λαμίας με 11-8 στο κολυμβητήριο του Παλαιού Φαλήρου. Ο ΑΝΟΓ έκανε πολύ καλό πρώτο οκτάλεπτο, πήρε σημαντικό προβάδισμα και το κράτησε ως το τέλος, απέναντι σε έναν αντίπαλο που παρατάχθηκε με έντεκα παίκτες και χωρίς προπονητή (οδηγίες από τον πάγκο έδινε ο τιμωρημένος Ζάχος Αναστασιάδης).

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 2-1, 2-3, 3-3

ΝΗΡΕΑΣ ΛΑΜΙΑΣ: Χαριτάκης 2, Ανδρ. Φλώρος 2, Μπατάκης, Καστανάκης, Σταυρόπουλος, Μπελέρης

ΓΛΥΦΑΔΑ: Καζάζης 3, Παττακός 3, Κουλιεράκης 2, Χατζηγούλας, Παπαδόπουλος, Λομβάρδος

Εθνικός-Βουλιαγμένη 11-8
Ο Εθνικός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής, καθώς επικράτησε 11-8 της Βουλιαγμένης στον Πειραιά και ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης. Οι «κυανόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν 6-4 στο ημίχρονο, αλλά ο ΝΟΒ αντέδρασε στο τρίτο οκτάλεπτο και με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 7-6. Το σκορ ήταν ισόπαλο 8-8 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όμως ο Κουτσιαλής έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό και δύο γκολ του (πρώην παίκτη της Βουλιαγμένης) Διονύση Καρούντζου «σφράγισαν» τη νίκη των γηπεδούχων. Οι «μπέμπηδες» μετά την ήττα αυτή οπισθοχώρησαν στην πέμπτη θέση και μάλιστα την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζουν τον πανίσχυρο Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 4-1, 1-3, 4-1

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπεριστιάνος 3, Καρούντζος 2, Κόχειλας 2, Θαλασσινός, Κουτσιαλής, Βουλγαράκης, Αργυρόπουλος

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Καπότσης 3, Χρυσοσπάθης 2, Κοπελιάδης, Αφρουδάκης, Ελμισιάν

Στις αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Υδραϊκός-Παλ. Φάληρο 11-8
Πανιώνιος-Ολυμπιακός 4-19